Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Atatürk Orman Çiftliği’ni Fizan’a kadar taşırız.

Atatürk Orman Çiftliği’ni  Fizan’a kadar taşırız.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bugün yapılan basın toplantısında AOÇ’deki son durumu ve  kurul kararlarını değerlendirdi.

Atatürk Orman Çiftliği Mücadelesinde,  5. İdare mahkemesinin Ana imar planı davasında verdiği yürütmeyi durdurma kararına ilişkin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu,  mahkeme kararının uyulmasına karar verdi. Koruma Kurulu’nun mahkeme kararına uyma kararı aldığını açıklayan Mimarlar Odası Ankara şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan : “ AOÇ’de üst üste aldığımız yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen, hala inşaat süreci devam ediyor.  Koruma Kurullarına yazı yazdık bu konuda hukuka uygun karar almaları gerektiğini ifade ettik.  Ana imar plan davasında tüm inşaatların durdurulması gerektiği anlamına gelen yürütmeyi durdurma kararına ilişkin Koruma Kurulu mahkeme kararına uymak zorunda kaldı. Bir önceki kararda başbakanlık hizmet binasının devam etmesi doğrultusunda karar alan aynı kurul üyeleri bu kez sürece dur diyecek kararın altına imza attı. Bu çok önemli bir karar, Başbakanlık Hizmet Binası’na ilişkin yüksek kurul kararını referans alarak Başbakanlık Hizmet Binası’nın devam edebileceğini söyleyen aynı Koruma Kurulu mahkemenin kararına uyulması kararını alarak inşaatların durmasının önünü açtı. Bu kararla Büyükşehir belediyesi Başbakanlık Hizmet Binasının ve Ankaparkı mühürlemesi gerekiyor.” dedi.  Candan Atatürk Orman Çiftliği’nde hukukun çiğnenmesini Odalarla  Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını hatırlatarak, “Atatürk orman Çiftliği mücadelesi çocuklarımızın geleceği mücadelesidir aynı zamanda, bu mücadeleyi insan hakları mahkemesine, gerekirse fizana kadar taşırız. AOÇ sadece Türkiye’nin kültürel mirası değil, Dünyanın kültürel mirası olabilme özelliği taşıyor bu nedenle UNESCO’ya başvurularımızın gitmesini istediğimiz davanın sonucunu bekliyoruz. Uluslar arası alana AOÇ mücadelesini taşıyacağız.” İfadelerini kullandı.

“Dolambaçlı Yasal Süreç “

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Gökhan Yıldırım: “ Koruma Kurulu sit alanlarına Kamu yapıları yapılabileceği kararı çıkıyor, sonra başka bir koruma kurulu kararı ile planın iptali onaylandığı için alanın kamu alanından çıkması söz konusu haline geliyor. Önümüze dolambaçlı bir yasal süreç konuluyor. Karışık bir yasal süreç işletilmemeli alınan kararlar uygulanmalı” dedi. 


Toplam Görüntülenme : 17855
Kategori Haberleri

Yargıtay ne karar verirse versin AOÇ mücadelesi sürecek
Atatürk Orman Çiftliği’nde, Atatürk'ün Vasiyeti ve Şartlı Bağışını İhlalin tespiti ve müdahalenin meni davasının Yargıtay 14.Hukuk Dairesi'nde duruşması yapıldı.
19 Mart 2019
AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma yeni talanlara devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma devam ediyor. AOÇ kanunsuzca talan ediliyor. AOÇ’yi parsel parsel takip ediyoruz.  Kamuoyunu bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak tüm talan plan değişikliklerini yargıya taşıyoruz. Bazı planlara yönelik davaları açtık. Diğerlerine de askı süreci biter bitmez dava açacağız. AOÇ alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
25 Şubat 2019
Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!