Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Kaçak Saray kampüsünde israf bitmiyor

Kaçak Saray kampüsünde israf bitmiyor

Atatürk Orman Çiftliği’nde Kaçak Saray’ın yanına inşa edilecek konut 250 odalı olacak.

Atatürk Orman Çiftliği’nde bin odalı Kaçak Saray tartışmalarının ardından Cumhurbaşkanlığı konutu tartışılmaya başlandı. Bugün yapılan basın toplantısında Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılacak Cumhurbaşkanlığı Konutunun 7000 metrekareyi bulacağını ve 250 odalı olacağını söyledi. Yerleşke sadece Kaçak Saray’dan ibaret değil diyen Candan: “ Cumhurbaşkanı’nın oturacağı rezidans, yaklaşık metrekaresini  7000 metre kare olarak hesapladık. Yerüstünde 4000 metrekareye oturuyor. Bir odayı 20 metrekareden hesaplarsak kendisine 250 odalı bir konut yaptırıyor. Maliye Bakanlığı konut maliyetini de açıklamalı. 4000 kişilik yaptırılan caminin mimarisi ise kopya ve çok abartılı” Dedi.

“Marmara Köşkü tehdit altında”

alan içerisinde önemli kültür varlıkları olduğuna dikkat çeken Candan şöyle devam etti: “ Alan içerisine giremediğimizden alanda kalan kültür varlıkları bizi tedirgin ediyor. Atatürk’ün kullandığı Marmara Köşkü Kaçak Saray kampüsünün içerisinde kalıyor. 1930’lı yıllarda mimar  Ernst Egli tarafından yapılmış önemli bir yapı.  Yakınlarda bulunan Atatürk’ün evi vaziyet planında görünmüyor. Atatürk’ün evinin izinin bile görünmemesi bu alanların tehdit altında olduğunu göstermekte. Kaçak Saray yalnızca maliyeti ile değil, sadece 1000 odası ile değil, yerleşkesinde yapılan Kaçak camii , Kaçak  konutu, Kaçak Kültür Merkezi ile bir Kaçak Merkezi haline geldi. Aynı zamanda şaaşanın ve harcamanın simgesi haline geldi.”

Candan  ayrıca  “Cumhurbaşkanı, Büyük devlet olmanın gereğini Büyük saray sanıyor,  Şu anda 5109 metrekare ile ABD’de bulunan Beyaz Saray dünyanın küçük saraylarından. ABD Küçük bir devlet anlaşılan. Demek ki Büyük Saray ile Büyük Devlet olunmuyor.   ” Şeklinde konuştu.

“Herşeyiyle abartılı”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı ali Atakan: “Cumhuriyeti kuran irade padişah olarak kendisini ilan etmemişti. Ankara’nın hakim bir noktasında Çankaya’da mütevazi bir anlayışta  köşk inşaa edilmiştir.  Kaçak saray yalın ve insani yaklaşımdan uzak otoriter bir anlayışla inşa edilmiştir. Arsa seçiminde  ise Ankara’nın en değerli arazisine konumlamdırılmıştır. Milletin saray’ı dedikleri Saray’da Millete dair bir iz yoktur. Herşeyi  abartılı 7 bin metrekarelik konut ve bin odalı bir yapı millete ait bir iz taşımaz.

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya: “Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılan ağaç katliamıyla  inşa edilen şaaşalı , gösterişli bina gerici bir kompleksi cumhuriyetle savaş halinde olan bir yaklaşım biçimidir.Katliamla oluşan binadaki bu bağnazlık Kaçak bina ile taçlandırılmıştır.” İfadelerini kullandı.


Mimarlar Odası Kent İzleme Merkezi Üyesi Ethem Torunoğlu ise “ Son yıllarda Türkiye insan hak ve ihlalleri , madencilik ve inşaatta yaşanan ölümlü iş kazalarının yanında  doğa ve çevre tahribatı ile anılıyor. Ve  Türkiye AOÇ tahribatı ile anılıyor ve AOÇ’deki çirkin yapı ile anılıyor.  İş kazası ve ölümlere baktığımızda, çevre ve kent hakkının ihlalleri anlamında da yeni Türkiye nin nasıl bir Türkiye olduğu görülüyor” dedi.  


Toplam Görüntülenme : 17631
Kategori Haberleri

Yargıtay ne karar verirse versin AOÇ mücadelesi sürecek
Atatürk Orman Çiftliği’nde, Atatürk'ün Vasiyeti ve Şartlı Bağışını İhlalin tespiti ve müdahalenin meni davasının Yargıtay 14.Hukuk Dairesi'nde duruşması yapıldı.
19 Mart 2019
AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma yeni talanlara devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma devam ediyor. AOÇ kanunsuzca talan ediliyor. AOÇ’yi parsel parsel takip ediyoruz.  Kamuoyunu bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak tüm talan plan değişikliklerini yargıya taşıyoruz. Bazı planlara yönelik davaları açtık. Diğerlerine de askı süreci biter bitmez dava açacağız. AOÇ alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
25 Şubat 2019
Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!