Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Kaçak saray çevreye zehir saçıyor

Kaçak saray çevreye zehir saçıyor

Kaçak sarayın hava kirliliğindeki rolünü araştıran mimarlar, kaçak sarayın karbon ayak izini hesaplayarak sera gazı  salınımını açıkladı

Atatürk Orman Çiftliği arazisine yapılan Kaçak Saray’ın elektrik ve doğal gaz giderleri üzerinden   karbon ayak izini hesaplayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent izleme Merkezi çarpıcı rakamlar verdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Kaçak Sarayın kirlilik maliyeti de oldukça yüksek” ifadelerini kullandı.  Kaçak Sarayın elektrik ve doğal gaz giderleri üzerinden yıllık değeri 1200 metric ton  bulundu. Kaçak sarayın yıllık sera gazı salınımlarını veren Candan, “ Kaçak sarayın bir yıllık sera gazı salınımı, 2526 aracın yaydığı sera gazına, bir aracın 28 milyon 571 bin 420 km boyunca yaydığı sera gazına eşittir. Kaçak saray'ın yıllık CO2(Karbondioksit) salımı 313 bin 890 akkor ampulun florans ampule dönüştürülmesiyle açığa çıkan CO2 miktarına, 27 bin 907 varil benzinin tüketimiyle açığa çıkan CO2 miktarına ,500 bin mutfak tüpünün kullanımıyla açığa çıkan CO2 miktarına eşittir. Kaçak sarayın yıllık CO2 tutumu ise 307 bin692 fidanın 10 yıl boyunca ihtiyacı olan CO2 miktarına, 39 bin 804 dekar bir ormanın bir yıl boyunca ihtiyacı olan CO2 miktarına eşittir. Yani kaçak sarayın 1 yıllık CO2 tutumu 35 bin dekar olan Atatürk Orman Çiftliği arazisinin bir yıllık ihtiyacı olan CO2 miktarına 5 milyon 846 bin 616 kömür yakımı ile açığa çıkan karbondioksit tutumu miktarına eşit. Kaçak saray evrenin  ve dünyanın kirletilmesine de neden oluyor. Kirliliğine hizmet edecek işlemlerin maliyetinin karşılığı yok. dünyaya  ve evrene verilen bu zararın karşılığı yok. Çocuklarımızın aldığı nefesin kirlenmesin karşılığı yok. ” İfadelerini kullandı.

"Kaçak saray eşittir 4.5 milyon çöpün sera gazı"

Sera gazı salınım değerlerini de çöp ile kıyaslayan Candan Kaçak saray 4,5 milyon ton çöp kadar sera gazı yayıyor , hukuka olan değerlerimizi, alt üst eden kaçak saray dünyamızı evrenimizi de  kirletmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya : “ Ülkenin bütçesini hazırlarken bilime ve teknolojiye yer ayrılmazsa, bilimsel değerlerle açıkladığımız çevreye verilen zararı da hesaplayamazlar.” Şeklinde konuştu. 


Toplam Görüntülenme : 20427
Kategori Haberleri

Yargıtay ne karar verirse versin AOÇ mücadelesi sürecek
Atatürk Orman Çiftliği’nde, Atatürk'ün Vasiyeti ve Şartlı Bağışını İhlalin tespiti ve müdahalenin meni davasının Yargıtay 14.Hukuk Dairesi'nde duruşması yapıldı.
19 Mart 2019
AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma yeni talanlara devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma devam ediyor. AOÇ kanunsuzca talan ediliyor. AOÇ’yi parsel parsel takip ediyoruz.  Kamuoyunu bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak tüm talan plan değişikliklerini yargıya taşıyoruz. Bazı planlara yönelik davaları açtık. Diğerlerine de askı süreci biter bitmez dava açacağız. AOÇ alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
25 Şubat 2019
Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!