Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Kaçak Sarayın yurtdışı bitkilerinin karantina sertifikaları açıklansın

Kaçak Sarayın yurtdışı bitkilerinin karantina sertifikaları açıklansın

Atatürk Orman Çiftliği'nde  yasadışı şekilde yapılan  Kaçak Sarayın peyzaj maliyetlerinin  2,5 milyar lirayı bulduğunu ve peyzaj bitkilerinin %80'inin yurtdışından ithal edildiğini  açıklayan Mimarlar Odası  Ankara Şubesi bu kezde yurtdışından getirilen bitkilerin karantina belgelerini ve bitki sağlık sertifikalarının açıklanmasını istedi.Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Yurtdışından kaçak saray için getirilen bitkilerin , bitki sağlık sertifikaları ve karantina belgeleri kamuoyuna açıklansın üç kez kuruduklarına ve sürekli alım yapılıp yenileri ile değiştirildiğine göre, bitkilerle taşınan çeşitli hastalıkların olması muhtemel Tarım Bakanlığı sertifikaları açıklasın." dedi.

"Kaçak Saray sürekli para yutan bir kaçak kara delik"

Yabancı menşeeli bitkilerle taşınan çeşitli hastalıkların toprağı kirlettiğini , daha önce yurtdışından ithal edilen ağaçlarda nematodların ve parazitlerin çıktığını , bunlarında toprağımızı verimsizleştirdiğine dikkat çeken Candan  Kaçak Saray için yurtdışından getirilen ithal ağaçların 3 kez kuruduğunu ve tekrar dikildiğini belirterek hem maliyet açısından hemde bitkilerle çeşitli hastalıklar taşıdığından toprağımız kirleniyor.2,5 milyar olan peyzaj maliyeti muhtemel hastalıklı ve adaptasyon sorunu çeken bitkilerin yenileri ile değiştirilmesi ile maliyet  giderek katlanıyor, Kaçak Saray sürekli para yutan bir kara delik oldu." dedi.

"Sakarya ve Ödemiş'teki yerli bitki üreticileri ne yapacak"

Candan şöyle devam etti ". Ankara karasal iklime sahip olduğu için yurtdışından getirilen ithal boylu ağaçların adaptasyonu zordur. Kaçak Saray için yurtdışından getirilen boylu ağaçların tutabilmesi için iki  yıl boyunca bebek bakar gibi bakılması gerekmektedir. Aksi durumda kurur ki, Kaçak Sarayda başımıza gelen budur. Şimdi kuruyan ağaçların yerine yenileri geliyor bunların hepsi maliyet, yazlık çiçek dikim mevsimi geldi.Petunya ve ateş çiçekleri dikilmeye başlayacak 400 bin lira ek maliyet daha gelecek ve bu süreç hiç bitmeyecek. Sürekli bakım ve yenileme istemeyerek, kendi kendini idame ettiren bir yeşil alan olan Atatürk Orman Çiftliği'nden, sürekli yenileme ve masraf kapısı ile yeşillendirilen Kaçak Saraya gelindi. Yerli üreticisini desteklemeyen kendi ekonomisini düşünmeyen yöneticilerle karşı karşıyayız.Nedir bu ithal ağaç sevdası.Tarım Bakanlığı kota getirmişti yurtdışından ithal bitki için.Kaçak sarayın ithal bitkileri içinde kota uyguluyor mu? Sakarya ve Ödemişteki yerli bitki üreticileri ürünlerini ne yapacak? Geçen yıl ülkeye girmesi yasak olan  mantarlı 60 tır erik ağacının Ankara'ya giriş yaptığını yerli üreticiden öğrendik. Bu erikler nereye gönderildi. Kaçak saraya yasak olan bu erikler dikildi mi? 600 metrekarelik  kaçak konut mutfağında meyve sebze kurutmak için, Kaçak Saraya hobi bahçesi ve meyve sebze bahçesi yapılmasının gündemde olduğu  bilgimiz dahilinde.Ülkenin kaynaklarının, akıl almaz lüks ve şatafat düşkünlüğünün geldiği durum ortada. AOÇ toprakları verimsizleştiriliyor.Kaçak Sarayın, yurtdışı menşeeli bitkilerinin karantina belgelerini açıklaması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yazı yazdık. Toprağımızı kimsenin kirletmeye,yerli bitki üreticilerimizi kaderiyle başbaşa bırakmaya, ülkemizin kaynaklarını, hastalığı muhtemel olan bitkilere yatırmaya kimsenin hakkı yok." dedi.
Toplam Görüntülenme : 18145
Kategori Haberleri

Yargıtay ne karar verirse versin AOÇ mücadelesi sürecek
Atatürk Orman Çiftliği’nde, Atatürk'ün Vasiyeti ve Şartlı Bağışını İhlalin tespiti ve müdahalenin meni davasının Yargıtay 14.Hukuk Dairesi'nde duruşması yapıldı.
19 Mart 2019
AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma yeni talanlara devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma devam ediyor. AOÇ kanunsuzca talan ediliyor. AOÇ’yi parsel parsel takip ediyoruz.  Kamuoyunu bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak tüm talan plan değişikliklerini yargıya taşıyoruz. Bazı planlara yönelik davaları açtık. Diğerlerine de askı süreci biter bitmez dava açacağız. AOÇ alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
25 Şubat 2019
Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!