Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Mimarlar AOÇ’de Ankapark’ın peşinde

Mimarlar AOÇ’de Ankapark’ın peşinde

“Büyükşehir Belediyesinin 10 yılı doldu,  intifa hakkı kaldırılmalı”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk Orman Çiftliği alanlarındaki her türlü işlemin fikri takibine titizlikle devam ediyor. 5659 sayılı AOÇ kanununda yapılan değişiklikle, plan yapma yetkisi ve hayvanat bahçesi alanındaki Büyükşehir Belediyesi lehine yapılan intifa hakkının tesis edilmesinin süresi doldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ankapark olarak bİlinen hayvanat bahçesi alanının 10 yılı aşmamak üzere intifa hakkı süresi 21 Haziran  2016 tarihinde doldu.  Melih Gökçek Ankapark’ı AOÇ’ye derhal iade etmeli “dedi.

“Hukuksuzluğun hüküm sürmesine izin vermeyeceğiz”

Candan sözlerine şöyle devam etti:

“5659 sayılı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu hükümlerine 21 haziran 2006 tarihinde eklenen geçici madde ile, Büyükşehir Belediyesine AOÇ’de plan yapma yetkisi ve  Büyükşehir Belediyesine bedelsiz intifa hakkı tesis etmişti. 21 Haziran 2016 tarihinde  hem 10 yıllık süre doldu, hem de kanun maddesinde yer alan ‘amaca aykırı kullanımlara teşebbüsün ve/veya kullanımın tespiti halinde bu arazilerin intifa ve/veya işletme hakkı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğüne derhal iade edilir. Atatürk Orman Çiftliği arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz’ maddesinden kaynaklı, Melih Gökçek Ankapark alanını AOÇ’ye iade etmelidir.”

AOÇ’ye iade etmeli

Kanuna aykırı bir şekilde, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan inşaatların devam ettiğine de dikkat çeken Candan şunları kaydetti:

“Atatürk Orman Çiftliği’nde ki hayvanat bahçesini kapatarak hayvanların telef olmasına neden olan ve AOÇ’yi metal oyuncak yığınına çeviren Büyükşehir Belediyesi, halka ait olan AOÇ arazisini iade etmelidir. Kendisine tanına süre dolmuştur. AOÇ’de plan yapmayı beceremediği gibi, 10 yıllık sürede kanuna uygun işlemler tesis edememiş, hayvanat bahçesinden ticari bir Ankapark israfı ortaya çıkartmıştır. AOÇ ana planları iki kez yargı tarafından iptal edilmiştir. Aynı şekilde Hayvanat Bahçesi yenileme alanı planı da iptal edilmiştir.  Burada yapılması gereken Hayvanat Bahçesi alanının AOÇ’ye iadesi, plan yapma yetkisinin Büyükşehir’den alınması, AOÇ’ye verilen zararların yöneticilerden tazmin edilmesidir.”

Konuyla ilgili kurumlara resmi yazı yazdıklarını ve süreci yakından takip ettiklerini dile getiren Candan, AOÇ’de 10 yıllık sürenin dolması üzerine harekete geçtiklerini, hukuksuzluğun bu ülkede hüküm sürmesine asla izin vermeyeceklerini belirtti.


Toplam Görüntülenme : 11119
Kategori Haberleri

Davacı meslek örgütleri Ankapark’ta incelemelerde bulundu
Atatürk Orman Çiftliği alanında hukuksuz şekilde kentleşme politikalarına, Atatürk’ün şartlı bağışına ve vasiyetine aykırı olarak yapılan Ankapark’ta, plan davasından, ihale süreçlerine kadar onlarca hukuksal süreci yürüten TMMOB’a bağlı  davacı meslek örgütleri temsilcileri incelemelerde bulundu.
28 Temmuz 2022
Mimarlar Gökçek’le ilgili ilk adli işlemin yapıldığı Ankapark için bir kez daha suç duyurusunda bulunacak
Mimarlar: Kamu zararı Gökçek’ten tazmin edilene kadar sürecin peşini bırakmayacağız

28 Ağustos 2021
Ankapark’ta tahliye ve tasfiye süreci, ibreti alem için kamuya açık yapılmalı
Ankapark’ın tahliyesi herhangi bir parkın tahliyesi değil, bir kent suçunun ve Atatürk’ün şartlı bağışını ve  vasiyetini ihlal eden zihniyetin tahliyesi ve tasfiyesidir
24 Kasım 2020
Mimarlardan, Ankapark’ta büyük kamu zararına yol açan Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu zararına yol açılarak kapatılan Ankapark’ın maliyetine ilişkin açıklamalarda bulunan Melih Gökçek hakkında yeni bir suç duyurusunda daha bulundu. 
29 Haziran 2020

1 2 3 4 5 6 7
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!