Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Mimarlık Şenliği “AOÇ” diyor

Mimarlık Şenliği “AOÇ” diyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin düzenlediği Mimarlık Şenliği 1-13 ekim tarihlerinde AOÇ vurgusuyla gerçekleştirilecek.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, bugün gerçekleştirilen basın toplantısında Mimarlık Haftası’nda gerçekleştirilecek olan etkinlikleri açıkladı. Candan Mimarlık Haftası etkinliklerine Atatürk Orman Çiftliği’nin damga vuracağını belirterek Mimarlık Şenliği’nin ayrımcılığın ve güvensiz konutların kentlerde olmaması ve eşitsiz koşulların ortadan kaldırılmasının bir ifadesi de olduğunun altını çizdi. Candan, “Mimarlık Şenliği teması olarak belirlediğimiz Başkentin Geleceğini Tasarlamak “kimlik/gelecek/yaşam üzerinden programımızı  oluşturduk. Ankara’nın kimliksizleştirilmesi, sit alanlarının düşürülmesi, yeşil alanların tahribatı ,ulaşım sorunu ile yaşananlardan yola çıkarak başkentin geleceğinin nasıl tasarlanacağının arayışı içinde olacağız. Kentte nefes alma alanı ve tarımsal alan olarak peyzajlandırılan emek ve üretim ilişkileri sürecini de gözler önüne seren AOÇ Mimarlık Şenliği’nin ana gündemini oluşturacak” dedi.

Candan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Atatürk Orman Çiftliğinin kültürel-peyzaj alanı olarak ilan edilmesi için Peyzaj Mimarları Odası ile birlikte UNESCO’ya başvurulması konusunda Çevre Şehircilik Bakanlığına  Rapor gönderdiklerini kendilerine verilen yanıtı gayri ciddi olarak niteledi. Dava sürecinin sürdüğünü söyleyen Candan, “Şubat ayında Gazi Orman  tesislerinde Başbakanlık konutunun yapılabilmesi için 1. derece sit alanı 3. dereceye düşürülmeye çalışılıyor. Başbakanlık dava sürecine müdahil olmak istedi ve en son önceki gün müdahilliği kabul edildi. Ancak dava süreci devam ederken hala AOÇ’de ağaçlar kesiliyor, tahribat yapılıyor bu hukuksuzluk kabul edilemez bir durumdur. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletinden giderek uzaklaşıyor. Başbakan’ın isteğine göre imar kararları veriliyor, yapılaşma açılıyor” yorumunu yaptı.

Mimarlık Şenliği’nin 14 atölyeyle başlayacağını duyuran Candan, tüm kentlilere açık olarak gerçekleştirilecek olan atölyelerde edebiyattan, sanata; medya ve iletişimden, Ankara yemeklerine kadar geniş bir yelpazede etkinliklerin süreceğini de ekledi. 1Ekim’de Mimarlık Şenliği’nde  başlayacak ve sürecek olan atölye başlıkları arasında: Kültür Atölyesi, Yeni Yerleşimler, Kentsel Dönüşüm ve TOKİ Atölyesi, Atatürk Bulvarı Atölyesi, Başkentin Katmanları Atölyesi, Fotoğraf Atölyesi, Karikatür Atölyesi, Edebiyat Atölyesi, Graffiti Atölyesi, Ankara Yemekleri Atölyesi, Yeşil Başkent Atölyesi,  Birlik Pazaryeri Katılımcı Tasarım Atölyesi, Ulaşım Atölyesi, Yerel Yönetimler Atölyesi yer alıyor.

AOÇ’nin geleceği tartışılacak

Candan mimarlık haftası etkinliklerinin AOÇ ağırlıklı olacak etkinlikleri şöyle anlattı “Mimarlık Haftası etkinlikleri mahallelerde halk buluşmaları ile gerçekleşecek, pazaryerlerinde, AOÇ sergisi açılacak imza standımız kentlilerle buluşacak, kentsel dönüşümle ilgili film gösterimleri ve söyleşiler yapılacak, afet yasası ile ilgili bilgilendirmeler yapılacak.  1 Ekim’de AOÇ önünde saat 11.00de bassın açıklaması yapacağız ve Dünya Mimarlık günü mesajımızı AOÇ önünde tüm dünya ile paylaşacağız.  Koleksiyoncular Derneği ile  Atatürk Orman Çiftliği sergisini Konur Sokak’ta açacağız. Sergi gezici olacak ve imza standı ile birlikte mahallelerde dolaşacak. 6 Ekim’de “AOÇ’YE SAHİP ÇIKIYORUZ PİKNİĞİ” yapılacak, 8 Ekim’de “Atatürk Orman Çiftliği ve Ankara’nın Geleceği” başlığı altında Çin’den ve Almanya’dan bilim insanlarının  katılımıyla, ODTÜ’den Gazi Üniversitesinde meslektaşlarımızla AOÇ’nin geleceğini tartışacağız.

Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında özellikle riskli bölge ilan edilen ve yakın zamanda yıkıma başlanacak olan mahallelerde de olacaklarını ifade eden Candan, mahallelerde kentsel dönüşüme ilişkin film gösterimleri yapılacağını söyledi. Candan, yapılacak yıkımları şöyle değerlendirdi : “ Türkiye’nin 30 yerinde yıkımlar başlayacak, Afet Yasası’na ilişkin olarak insanların savunmasız bir alana sürüklendiğini, mülkiyet haklarının ortadan kaldırıldığını ve dava açma haklarının ellerinden alındığını daha önce söylemiştik. TMMOB meslek odalarının İl Kordinasyon Kurulları ( İKK) kapsamında seyyar gezici ekiplerle Afet Yasası’na dair halkı bilgilendirme toplantıları yapacak, bu süreçte yer alacağız. Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında dört bölgede halk buluşmaları yapıyoruz ve film gösterimleri ile kentsel dönüşümü anlatacağız. Kent İzleme Birimimiz, 10 soruda Afet Yasası çerçevesinde ne yapacaklarına dair dağıtılmak üzere broşür hazırlığı içerisinde, insanlara hem hukuksal, hem teknik destek vereceğiz.”

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın alt yapısı yok”

Candan Meslek Odaları’nın riskli alanların dönüşümü ve hasar tespitinde sürecin dışına itildiğini belirterek, “Bakanlığın riskli alan ilan ettiği yerlerde hasarlı yapı tespiti konusunda ciddi bir alt yapısı yok. Bunu özel sektörden isteyecek, özel sektörde kamu yararını düşünmediği için kar amacı güderek yapacak. Denetçi olarak meslek odaları süreçte yok. Devlet riskli yapıların tespitinde özel sektörle halkı  karşı karşıya getirecek” şeklinde konuştu.

Candan Birlik Parkı’na da değinerek, “ Büyükşehir Belediyesi Birlik Parkı’nın konut ve ticaret alanına çevirmeye çalıştı, mahalle sakinleri ise yaz demeden kış demeden eylemler yaparak direndi. Bu süreçte mimar meslektaşlarımızda vardı. Mahkeme konuta ve ticarete açma kararını iptal etti. Bu önemli bir örnektir. Hem riskli alanların dönüşümü hem de kentsel dönüşüm süreci başladığından bu tür örneklere ihtiyacımız var. Halk direndiği ve yaşam alanlarına sahip çıktığı zaman ve yargı bilimsel raporlar ışığında tespit yaptığı zaman anlamlı bir kazanım oluyor. Herhangi bir çivi çakılmadan Birlik Parkı’nda İptal kararının veriliyor olması çok önemli” şeklinde değerlendirdi.


Toplam Görüntülenme : 18479
Kategori Haberleri

Yargıtay ne karar verirse versin AOÇ mücadelesi sürecek
Atatürk Orman Çiftliği’nde, Atatürk'ün Vasiyeti ve Şartlı Bağışını İhlalin tespiti ve müdahalenin meni davasının Yargıtay 14.Hukuk Dairesi'nde duruşması yapıldı.
19 Mart 2019
AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma yeni talanlara devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma devam ediyor. AOÇ kanunsuzca talan ediliyor. AOÇ’yi parsel parsel takip ediyoruz.  Kamuoyunu bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak tüm talan plan değişikliklerini yargıya taşıyoruz. Bazı planlara yönelik davaları açtık. Diğerlerine de askı süreci biter bitmez dava açacağız. AOÇ alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
25 Şubat 2019
Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!