Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
AOÇ’de yine geceyarısı operasyonu

AOÇ’de yine geceyarısı operasyonu

Ankara Büyükşehir Belediyesi yine gece yarısı AOÇ’de ağaç kesti. Atatürk evi’nin yanında elli yaş üzerinde ağaçların kesilmesine tepkili olan Oda yöneticileri bugün yapılan basın toplantısında hem Gökçek’in Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını hem AOÇ’deki ağaç kıyımını değerlendirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan: “ Yine bir gece yarısı operasyonu ile Atatürk Evi’nin yakınındaki ağaçlar kesilmiş durumda. Oradaki kesimler devam ederken, uygulamalar devam ederken,  ana plan ile ilgili ikinci bilirkişi raporu da sadece bir bilirkişinin olumlu görüşü ile dörtte bir oranında lehimize geldi. İkinci rapor çerçevesinde süreçte yürütmenin durdurulmasına karar verilmesini bekliyoruz. Filli durumda ise AOÇ’de üzücü bir şekilde inşaatlar bitmek üzere bazı yollar açıldı kullanımda. Hukuktaki gecikmeler bizi olumsuz yönde etkiliyor.”

“Yürütmeyi durdurma kararı bekliyoruz”

Tezcan Karakuş Candan ise konuya ilişkin olarak, “ AOÇ’nin bütünlüklü plan kararlarını bozacak Atatürk’ün vasiyetine aykırı yapılabilecek her uygulamada doğrudan dava açma kararı almıştık. AOÇ ana plan davası da beş meslek odası tarafından açıldı. Birinci bilirkişi raporu lehimize geldi. İkinci kez bilirkişi raporu istendi. İkinci bilirkişi raporu da lehimize çıktı. Şerh koyan bilirkişi ise Ziraat Mühendisi  biraz olumlu gibi göstermiş, bilimsel olmayan plan kararlarına aykırı şekilde siyasal bir taraf olarak karar veren bilirkişiyi ise Ziraat Mühendisleri Odası’na bildireceğiz. AOÇ gibi bir kamusal alan, ideolojik bir mücadele alanı haline getirildi. Kin ve öfke ile süreci devam ettiriyorlar. Başbakanlık sarayına giden yolu genişletmek için yüzlerce ağacın kesildiğini halk şikâyet olarak Oda’ya iletti. Gece yarısı saat:03.00’da Büyükşehir Belediyesi ekipleri alana gidiyor, bir ekip ağaçları kesiyor, bir ekip hızla kesilen ağaçları testere ile parçalıyor, bir ekip kamyona taşıyor. Eğer Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek aynı tempo ile çalışsaydı Ankara’nın ulaşım sorunu kalmazdı. 20 yılda bitmeyen metro biterdi.  AOÇ’de yargı süreci hızlanmalı, artık yürütmeyi durdurma kararının hızlıca verilmesini istiyoruz. AOÇ davası bir plan davası değil artık Siyasal bir davaya dönüşmüş durumda” dedi.

Hayvanat Bahçesi için Büyükşehir Belediyesi’nin ihale açtığını belirten Candan : “ 1/10000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı kapsamında yapılması düşünülen Hayvanat Bahçesi alanında doğal yaşam parkı yapılması için Büyükşehir Belediyesi ihale açmış durumda. Çağrılı bir ihale yöntemi yapıyorlar. Şube olarak ihalenin dosyaları ve eklerinin şubemize gönderilmesi için Büyükşehir Belediyesi’ne yazı yazdık. Orada yapılacak ihale ikinci bilirkişi raporu da lehimize gelmişken hukuka aykırıdır. AOÇ’deki siyasal hançer AOÇ’den çıkmalı. Büyükşehir Belediyesi’ne aday olacak kişinin topluma AOÇ hakkında Başbakanlık binası da dahil tüm yapıların yıkılacağı konusunda mesaj vermesini bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.

“Gökçek’in kötü projelerini saatlerce sayabilirim”

Yerel seçimlere ilişkin değerlendirme yapan Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in tekrar aday olmasını değerlendirdi.

Hakkan şöyle konuştu:  “Aday adayları yerel seçimler yaklaşırken, Oda’mızı ziyaret ediyorlar, hedeflerini anlatıyorlar. Kent yönetimi için ortak projeler yapmak istediklerini belirtiyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı tekrar aday gösterilmesi sürpriz değil. ODTÜ’de yaptığı o katliamdan sonra, gezi süreci ile ilişkisini kurduğunuzda Başbakan’ın Melih Gökçek’e bir diyet borcu vardı.” Melih Gökçek için ise Belediye Başkanlığı icraatlarından örnek vermek gerektiğini söyleyen hakkan şöyle devam etti: “Nasıl bir Belediye Başkanı var düşünürsek; katılımdan uzak kenti yöneten bir belediye başkanı, söktüğü heykellerle sanat düşmanı bir belediye başkanı, plansız yöneten bir belediye başkanı var, üst ölçekli planlarda yer alamayan alt ölçekle ilişki kurup kötü planlarla şehri içinden çıkılmaz hale getiren bir başkan var. Ulaşım ana planını yapmayan bilimsellikten uzak sadece kendi fikirleriyle tasarım kriterlerinden uzak, Alt geçit üst geçitlerle kenti otoban haline dönüştüren bir belediye başkanı var. Yaşlıları, çocukları, engellileri kent merkezlerine yaklaştırmayacak şekilde araç öncelikli ulaşıma yatırım yapan bir belediye başkanı var. Kent suçu işlediği kesin bir belediye başkanı ve bizim dava açıp kazandığımız projeleri var. Kamu kaynaklarını boşuna harcayan, Demir Kafes, Samanyolu gibi projeler yapan bir belediye başkanı var. İnsan haklarına aykırı davranan kentsel dönüşüm ile barınma hakkını yok sayan orada yaşayan insanları oradan uzaklaştıran bir belediye başkanı var. Kötü projelerini saatlerce sayabilirim ama bütün bunlarla Melih Gökçek’in belediye başkanlığını hak etmediğini söyleyebiliriz. Mimarlar Odası olarak bir kampanya yürütmeyi düşünüyoruz önümüzdeki günlerde” 

“Yerel seçimlerde, Melih Gökçek’in karşısında olacağız”

Candan ise başkenti kaybetme lüksümüz yok diyerek,” AKP kaybedecekse Melih Gökçek ile kaybetmeli, Aday gösterilmek için kırk takla attı sonunda aday gösterildi. Biz bütün mesleki bilgi birikimimizi, Ankara’ya dair tüm projelerimizi, Melih Gökçek’in karşısındaki siyasal adaya sunmaya hazırız. Gezi direnişi bir muhalefet örgütlemiştir. Siyasal arenada bu muhalefet karşılığını bulmalıdır. Bu sorumlulukta siyasi partilere düşmektedir. Bizler Oda olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Çocuklarımızın geleceğinin karartılması, sistem değişikliği,  gündemde olduğu bir dönemde, sistemin kurgulandığı ana mekânı, başkenti kaybederseniz tüm süreci kaybederseniz. Toplum Melih Gökçek’in yarışı kaybetmesine çok açık. Yerel seçimlerde, Melih Gökçek’in karşısında halkın yanında taraf olacağız. Tüm enerjimizi bu başarısız Belediye Başkanı’nın topluma anlatılması için seferber edeceğiz. Ankara’nın mimarı Melih Gökçek billboardları ile bizim mesleğimize atıfta bulunarak artık süreci Melih Gökçek’in götüremeyeceği çok açıktır. Ankara’yı kaybetme lüksümüz yok.” İfadelerini kullandı.


Toplam Görüntülenme : 20638
Kategori Haberleri

Yargıtay ne karar verirse versin AOÇ mücadelesi sürecek
Atatürk Orman Çiftliği’nde, Atatürk'ün Vasiyeti ve Şartlı Bağışını İhlalin tespiti ve müdahalenin meni davasının Yargıtay 14.Hukuk Dairesi'nde duruşması yapıldı.
19 Mart 2019
AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma yeni talanlara devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma devam ediyor. AOÇ kanunsuzca talan ediliyor. AOÇ’yi parsel parsel takip ediyoruz.  Kamuoyunu bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak tüm talan plan değişikliklerini yargıya taşıyoruz. Bazı planlara yönelik davaları açtık. Diğerlerine de askı süreci biter bitmez dava açacağız. AOÇ alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
25 Şubat 2019
Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!