Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Yargı AOÇ’deki kıyıma dur dedi

Yargı AOÇ’deki kıyıma dur dedi

Atatürk Orman Çiftliği’nde meslek odaları kazandı. AOÇ ana plan davasında yürütme durduruldu.

Atatürk Orman Çiftliği Ana plan davasında Ankara 5. İdare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mimarlar Odası Ankara Şubes, Ziraat Mühendisleri Odası, Çevre mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Ankara Şube ve Peyzaj Mimarları Odası olmak üzere beş meslek odasının açtığı davada, koruma amaçlı nazım imar planı hakkında verilen yürütmeyi durdurma kararını meslek odaları ortak basın toplantısıyla açıkladı. Meslek odaları açıklamayı Başbakanlık Hizmet binasını gören Beştepe’deki yaya üst geçidi üzerinde yaptı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan 3 yıl sonra hukuk gecikse de son noktayı koydu dedi. Candan  “ Önemli bir karar aldık, Meslek odalarının açtığı 2011 yılındaki 1/10.000’lik koruma amaçlı nazım imar planı ve 1/1000’lik yol projelerine dair hukuk gecikmeli de olsa  üç yıl sonra yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bugün 21 Mart Newrozla AOÇ’de yeni bir gün başlıyor. Yapılan tüm çalışmaların durdurulması gerekiyor. Ankapark, tüm yollar,  TBMM Kongre ve Kültür Merkezi sosyal tesisler, Başbakanlık Hizmet Binası inşaatlarının durdurulması gerekiyor. Avukatlarımız devam eden 22 dava için de yürütmeyi durdurma isteyecek. Hukuk son noktayı koymuş AOÇ’de talanı bitirmiştir. Başbakanlık Hizmet binasına açmış olduğumuz Ruhsat iptali  davsını da lehimize etkileyebilecek çok önemli bir karar, twitterı mahkeme kararı var diye kapatan Başbakanı ve Melih Gökçek’i AOÇ’de mahkeme kararına uymaya davet ediyoruz. ” Şeklinde konuştu.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun: “ Gecikmeli da olsa verilmiş bir karar. AOÇ’de 1/10.000’lik imar planıyla Başkanlık sarayı, arkasından tema park, arkasından Bira fabrikası alanı gibi  tahribat yaratan çok sayıda yapılaşma kararının da dayanağı olmuştu. Bu ana imar planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verildi, Milad bir karardır. Bir an önce talan durdurulmalıdır”dedi.  

Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak: “ Mahkeme dört ana başlıkta incelemiş dava notlarını. Nazım imar planı ile ilişkili değerlendirme yapmış, Ulaşım şeması  açısından değerlendirme yapmış, kent ekoloji açısından müthiş bir değerlendirme yapmış. Ders niteliği taşıyan 30 sayfalık bir karar var. Tam bir ders vermiş. Melih Gökçek’in Ankara halkını zarar uğrattığı tüm kamu israfının tazmin edilmesini de istiyoruz. Yerel seçimler var, bir başkan adayının devri sabık yapmayacağım ifadesi ile karşı karşıyayız. Eğer bu kent yöneticileri kent suçu işlediyse mutlak suretle cezalandırılmalılar.  ” dedi.

TMMOB İKK Sekreteri Bülent Tatlı: “ Meslek odalarımızın, mücadelesini her zaman destekledik. Hukuk devletiyse cumhuriyet savcıları görevini yapmalı yürütmeyi durdurma ile u an AOÇ’de hiçbir işlem yapılmamalı.” İfadelerini kullandı. 

Dava süreçlerinin de takipçisi olan mimar Ali Hakkan: “ her defasında hukuka güvendiğimizi söyledik, karar çok önemli bir karar, Başbakanlık hizmet binası artık yok hükmündedir, AOÇ’de yapılan yollar otobanlar yok hükmündedir. Artık, yerel yönetimler AOÇ eski haline nasıl dönüştürülmeli meslek odaları ile işbirliği yaparak çalışmalı” dedi

AOÇ’de talanı durduran 30 sayfalık kararda “hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27.maddesi uyarınca yürütülmesinin durdurulmasına” ifadelerine yer verildi. 


Toplam Görüntülenme : 18511
Kategori Haberleri

Yargıtay ne karar verirse versin AOÇ mücadelesi sürecek
Atatürk Orman Çiftliği’nde, Atatürk'ün Vasiyeti ve Şartlı Bağışını İhlalin tespiti ve müdahalenin meni davasının Yargıtay 14.Hukuk Dairesi'nde duruşması yapıldı.
19 Mart 2019
AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma yeni talanlara devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma devam ediyor. AOÇ kanunsuzca talan ediliyor. AOÇ’yi parsel parsel takip ediyoruz.  Kamuoyunu bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak tüm talan plan değişikliklerini yargıya taşıyoruz. Bazı planlara yönelik davaları açtık. Diğerlerine de askı süreci biter bitmez dava açacağız. AOÇ alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
25 Şubat 2019
Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!