Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
AKP’nin mimar milletvekili adayı AOÇ sitini düşürmüş

AKP’nin mimar milletvekili adayı AOÇ sitini düşürmüş

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde bugün yapılan basın toplantısı ile seçim sürecindeki milletvekili adayları değerlendirilirken,  AOÇ fikir yarışması  müjdesi de kamuoyuna duyuruldu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, AKP’nin mimar milletvekili adaylarından bir isme dikkat çekti. Candan, “ AKP’den milletvekili gösterilen Fatma Varank, AOÇ’de Kaçak Saray’ın yapılabilmesi için 1. Derece Doğal Sit alanının 3. Derce doğal sit alanına düşürülmesine onay veren komisyonun üyesidir. Kaçak saray’a onay veren Fatma Varank bugün de kaçak mimarlık yapıyor, Çünkü Mimarlar Odası’na üye değil. Diyebilirler ki kamu kurumunda çalıştığı için üye olmak zorunda değil. Oysa 6235 sayılı TMMOB kanununa göre; meslek alanlarımızın belirlenmesinde etkin olan, meslek itibarını sarsan, kamu yararına aykırı değerlendirmeleri olan insanlar, Mimarlar Odası’nın koyduğu meslek disiplinine uymak zorundalar. Üyemiz olmasa da soruşturma sürecini başlatacağız. Kaçak Saray’ın yapılmasına müsaade vermiş Fatma Varank hakkında gerekli soruşturmayı başlatacağız. Diğer mimar milletvekillerinin ise  siyasetin baskısıyla değil, meslek etiğine uygun davranmalarını umuyoruz” dedi.

“Topluma ne verecek?”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Atakan: “Milletvekili adaylarının çok da sokağın sesini ve toplumun sesini yansıtmadığını görüyoruz. Kendi meslek etik kurallarına uymayan bir milletvekili adayı dönüp de topluma ne verebilir?Kentte her yapılan toplumu ve bizleri ilgilendiriyor”

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya : “ Fatma Varank mimar AKP milletvekili adayı, Kaçak Saray için AOÇ sit derecesi düşürülmesinde imzası olduğu için kendisine ödül verilmiş olsa gerek.” şeklinde konuştu.

AOÇ’ye uluslararası fikir projesi yarışması

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk Orman Çiftliği alanları için uluslararası fikir proje yarışmasına imza atmaya hazırlanıyor.

Atatürk Orman Çiftliği arazileri Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına uygun olarak fikirlerle yeniden değerlendirilecek. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan fikir yarışmasında İsviçre, Almanya ve Küba’dan uluslararası alanda uzman üç jüri üyeleri bulunduğunu da kaydetti. Candan AOÇ için açılacak yarışma hakkında şunları söyledi: “Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız, AOÇ alanlarının yeniden toplumla buluşması için AOÇ alanlarının değerlendirilmesine dair uluslar arası fikir yarışmamızı açıyoruz. Fikir proje yarışmamızda yurt dışından üç jüri üyemiz var. Çankaya Belediyesi ve Yeni Mahalle belediyesi destekleyen kuruluş olarak danışman jüri üyesi verdi. Üniversiteler, meslek odaları, hocalarıyla çok sayıda örgüt fikir yarışmasını destekliyor.  Önümüzdeki pazartesiden itibaren yarışma sitemiz kullanılabilecek.”

Kaçak saray ve Ankapark’ta yarışmaya dahil

Yarışmanın alanlarının Atatürk Orman Çiftliği’nin en geniş alanlarının olacağını söyleyen  Candan, “ Yarışmanın belirlerken Atatürk’ün şartlı bağış yaptığı alanlar üzerinden  AOÇ’ nin en geniş sınırlarını belirledik. Daha önce devredilen kurumlara ait mülkiyetler, Kaçak saray ve Ankapark alanı, yarışma alanına dahil olacak. Katılımcılar araziyi değerlendirecekler, Yarışmacıların bu alanlara dair ne tür öneriler getireceğini fikir yarışması ile bilmek istiyoruz. Tüm yapılaşması olan ve olmayan araziler yarışmacıların fikirleriyle halkın katılımıyla tartışılacak. Yarışmaya katılanlar fikirlerini halka anlatacak, fikirlerini savunacaklar,  Jüri üyeleri de bu tartışmalara göre değerlendirmesini yapacak. Fikir projesini seçecek. Her fikir proje yarışmasında yaptığımız gibi yarışma katılımcıları, Mamak Cezaevi ve Ulucanlar Cezaevi  ve Saraçoğlu’nda olduğu gibi Ankara’da buluşarak yer görmesi yapacak. AOÇ tahribatının nasıl onarılacağının cevabı bu fikir  yarışması ile ortaya çıkacak. Bu açıdan da alternatif fikirleri görmüş olacağız. “Orada arpa mı yetiştirelim” diyen Melih Gökçek’e de cevap niteliğinde olacağını da umuyoruz. Uluslararası bir yarışma açmamızın nedeni, Uluslararası ortamlarda AOÇ’nin bilinirliğini artırmak. Bu klasik bir yarışma değil, mücadele sürecinin katılımcı bir yöntemle uluslararası ortamlarda yaygınlaştırılmasının bir parçasıdır. ” Şeklinde konuştu. 

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: “90 yıllık Cumhuriyet döneminde AOÇ ye yapılanlar toplumun biriktirdiklerine yapılan bir saygısızlıktır. Bundan sonra da toplum nezdinde onarılması zor tahribatlar oluşturulmuştur.  AOÇ’de Halkı anlamayan başka bir yapı için kullanım öngörüldü. Diğer tarafta ise topluma nasıl kazandırılırın bir çalışması var. Atatürk Orman Çiftliği için açtığımız yarışma anlamlı ve değerlidir.” İfadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya : “Bu yarışmadaki amaçlarımızdan bir tanesi de sadece kendi kullanımı için talan edilen AOÇ’nin halkın kullanımına dair fikirleri görmek istiyoruz. Umarız bu yönde sonuçlar çıkar” dedi.


Toplam Görüntülenme : 18401
Kategori Haberleri

Yargıtay ne karar verirse versin AOÇ mücadelesi sürecek
Atatürk Orman Çiftliği’nde, Atatürk'ün Vasiyeti ve Şartlı Bağışını İhlalin tespiti ve müdahalenin meni davasının Yargıtay 14.Hukuk Dairesi'nde duruşması yapıldı.
19 Mart 2019
AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma yeni talanlara devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma devam ediyor. AOÇ kanunsuzca talan ediliyor. AOÇ’yi parsel parsel takip ediyoruz.  Kamuoyunu bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak tüm talan plan değişikliklerini yargıya taşıyoruz. Bazı planlara yönelik davaları açtık. Diğerlerine de askı süreci biter bitmez dava açacağız. AOÇ alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
25 Şubat 2019
Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!