Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Kaçak sarayda 1000 değil 2000 oda

Kaçak sarayda 1000 değil 2000 oda

Mimarlar, Kaçak Saray’ın maliyetinin açıklanan maliyetlerin çok üzerinde olduğunu, Kaçak Saray’ın yer üstündeki 4 katta  2000  odasının bulunduğunu, Peyzaj maliyetinin inşaat maliyetine yaklaşabileceğini söyledi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yaptığı basın toplantısında Kaçak Saray’a ilişkin çarpıcı açıklamalar yapıldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin uzmanlardan değişik disiplinlerden oluşan 40 kişilik bir kent izleme merkezi olduğundan bahseden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Kent İzleme Merkezi’nin AOÇ mücadelesini geliştirmek için kaçak sarayı her yönüyle  masaya yatırarak yaptığı çalışmalar üzerinden bazı rakamlara ulaştıklarını kaydetti.   Candan “o “ rakamları şöyle açıkladı: “Yetkililerden binanın 1000 odalı olduğuna dair açıklamalar yaptı.  Kent İzleme Merkezi’nin yaptığı çalışmalara göre bina yer üstünde 4 katlı yer altında 4 katlı olmak üzere 8 katlıdır.  yer üstünde üç bloktan oluşan  yapı da idari bina olarak ifade dilen 2 blokta 750 odadan 1500 oda , ana bina olarak ifade edilen blokta 500 oda olduğunu gösteriyor. Binanın toplam kapalı inşaat alanını iskanda yazdığına göre  yaklaşık 300 bin metrekare olduğunu  bu alanın  yaklaşık olarak %30’unu sirkülasyona ayırdığınızda,sirkülasyon dediğimiz alan  boşluklar, koridorlar, galeriler olarak ayırıyoruz.  200 bin metrekare alan kalır. 100 bin metre karesini de otoparktı, müştemilattı, giriş, çıkışa ayırdığınızda geriye 100 bin metrekare alan kalır. Ortalama 20 metrekarelik odaya bölseniz bile 5 bin oda eder. Alt katlar ve bodrum katları bilemiyoruz yalnız yer üstündeki 4 katta  2000 oda olduğu konusunda oldukça  iddialıyız. Alt kat bodrumdakileri tahmin edemesekte gerçek rakamın bin oda olmadığını  an az 2 bin oda olduğu ortadadır.” Dedi.

Bilim ordusuyla AOÇ mücadelesini yürütüyorlar

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu üyeleri arasında mimarların yanı sıra ekonomistler, şehir plancıları, ziraat mühendisleri, avukatlar, sosyologlar, peyzaj mimarları, çevre mühendisleri, üniversitelerden öğretim üyeleri  ve  bir çok disiplin bulunuyor.

Kaçak Saray yollarına 60 milyon döküldü

Candan Mehmet Şimşek’in  eski parayla 1,5 katrilyona mal olduğu açıklamasını ise şöyle değerlendirdi: “ 1,5 Katrilyonu 300 bin metrekareye bölerseniz metre kare maliyeti 5 bin lira eder. Oysa iskanda 800 Tl yazıyor bütün açıklamalar çelişkili . Kaçak Saray  normal bir inşaat olarak değil, özel imalat olarak  yapıldı 1 metrekare maliyeti on bin liradan az değildir. Bakanlığın açıkladığı maliyet, buz dağının görünen yüzüdür. 5 katrilyonun üzerinde bir maliyetle Kaçak Saray yapılmıştır.” Dedi. Candan  sadece Kaçak Saray’a giden yol maliyetinin 60 milyon lira olduğunu söyledi.  Kent İzleme Merkezi’nin yolların maliyetini hesapladığını belirten Candan, “etrafındaki yollar 40 milyon lira Katlı Kavşak ise 20 milyon ve sadece Kaçak saray’a giden yolun maliyeti  toplamda 60 milyondur” dedi.  

Bu ne ağaç sevgisi : ”Teras kata ağaç diktiler “

Peyzaj maliyetinde yerleşkenin tamamını ölçtüklerini söyleyen Candan şöyle devam etti: “ Ciddi bir peyzaj yatırımı yapıldığını görüyoruz. Anfa Şirketi üzerinden Büyükşehir Belediyesi tarafından alınarak Yurt dışından ağaç getirildiğini biliyoruz. Ana binanın 4. Katında, teras katta yaklaşık 150 ağaç olduğu duyumunu aldık. Tanesi 3 bin eurodan 150 ağacın maliyeti hesaplarımıza göre 1 milyon 200 bin lira civarında ve  iklimsel özellikleri uymadığı için bu ağaçlar 3.kez kurutuldu ve değiştirildiler.Yerleşkenin tamamında 670 bin metrekarelik bir peyzaj düzenlemesi karşımıza çıkıyor, bunun % 40’ının doğal peyzaj olduğunu düşünürsek  350 bin metrekarelik bir peyzaj düzenlemesi alanı bulunuyor. Peyzaj giderlerinin Büyükşehir Belediyesi’nden çıktığı ortada. Metrakaresi  yaklaşık 2500 euro olan peyzaj düzenlemesinin toplam maliyeti  2,5 katrilyon civarında.Çok büyük bir maliyet. Toplamda 6 katrilyona ulaşan büyük bir israfla karşı karşıyayız" dedi. 

Para pul oldu

Candan, PTT ‘nin basmış  olduğu Kaçak  saray görselli pulun da yasalar a uygun olmadığını kaydetti. Candan, Pul basabilmek için belli yasal kriterlerin olduğunu söyleyen Candan : “Pul basılması yasadışıdır. PTT ile resmi yazışma sürecini tamamladık, hukuken kaçak olan bir yapının tanıtımın yapılması hukuka aykırıdır,pulun  toplatılarak tedavülden kaldırılmasını, tarafımıza bilgi verilmesini talep ettik, pul tedavülden kaldırılmalı” dedi.

“Diplomamı Gökçek’e  veririm”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu  üyesi olan Peyzaj Mimarı Redife Kolçak ise Kaçak Saray’daki ağaç sevgisine dair,  ağaçları kuruttuklarını r ve ağaçlara ciddi paralar harcandığına dikkat çekti.   Kaçak saray içerisinde kesilmekten kurtulan bir ağacın fotoğraflarını gösteren Kolçak bunun gibi üç bin tanesini kaybettik dedi. Kolçak yeni dikilen yurtdışından gelen bir ağacında fotoğraflarını göstererek ağaçların büyüklüğüne dikkat çekti. Kolçak: “ Büyük ağaçlar, tahmini 50-60 cm gövdesi var, ağaçlar ithal edilirken gövde boyuna dikkat edilir. Bu bitkilerin tutması ve yaşatılması halinde Büyükşehir Belediye Başkanı’na diplomamı hediye edeceğim. Ağaçların kuruduğu ve üçüncü kez değiştirildiği söyleniyor.  Giriş katta üçüncü defadır ithal bitkilerin, ağaçları değiştirmeleri ilginç, bu transplantelerde çukura attım bitki besin maddesi verdim  ile olmaz, kuruyorlar. Diktikleri bitki derinliği ise 64 cm. Boylu bir ağacı 64,7 santimetre bir çukura dikemezsiniz. Dikerseniz kurutursunuz. Bu canlı materyalleri levazım malzemesi, sarf malzemesi gibi söküp dikiyorlar. 4. Teras kattakilerin  bile boylu ağaçlar olduğunu düşünüyorum. Ağaçların sadece peyzaj masrafı  bir ağacın 3000 euro olduğunu düşünürseniz oldukça ciddi rakamlar çıkıyor. Bir de bakım masrafını düşündüğümüzde, 350 bin metrekare işlenecek.  Altyapı, sulama olacak, toprak işlenecek,  gübresi olacak, ağaçlar dikilecek. Çok alt bir rakam vererek soruyorum metrekaresine 2500 euro harcanır mı?  Bu açıklamayı yapsınlar?” şeklinde konuştu.

Kolçak “ülkemiz bitki sektöründe oldukça güçlendi, neden İthal ediyorlar? Olağanüstü güzellikte bitkilerimiz var, başka ülkelerden ağaç  ithal etmenin mantığı ne? Hırsı ne?” sorusunu yöneltti.

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: “ Atatürk Orman Çiftliği’nde geldiğimiz konum itibariyle bir Ankapark var, bir cambaz için sirk alanı inşa edilmiş görüntüsü var.  Keçiörende mütevazi bir konutta oturan Başbakan , Cumhurbaşkanı olunca değişti?  Atatürk Orman Çiftliği’nde şaşalı lüks içinde halka tepeden bakan bir konumdadır. Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Kaçak Saray  teknik, ekonomik ve ideolojik boyutu tartışılmalıdır. Yüzde sekseni yoksul olan bir ülkede milletin parasının böyle çarçur edilmesi anlamsız. Mücadelemiz meşru zeminindedir, mücadelemizi meşru zeminde devam ettireceğiz. ” ifadelerini kullandı.

Bizim ağaçlarımızın oksijeni mi az ?

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya : “Kaçak Saray milletin sarayıysa, Neden Milletin sarayına bu milletin ağaçları kesilip; bu ülke dışından, başka milletlerdeki ağaçlar getirtildi? Bu ülkenin ağaçları daha mı az oksijen üretiyor? Neden Bakanlıklar için, diplomasi için imar planlarıyla ayrılmış arsalar varken Atatürk Orman Çiftliği seçilmiştir? Yüzde elli halkın oyunu alarak seçilen bir Cumhurbaşkanı neden başka yerler varken Atatürk Orman Çiftliği’nin seçildiğini açıklamalı?” şeklinde konuştu.

Candan "Kaçak Sarayın yerleşkesindeki maketteki Atatürk evini göstererek,  mütevazilik ve şaşa çok açık görünüyor.Atatürk'ün kendi parasıyla aldığı ve halkına emanet ettiği bu alanda, mal sahibi olan kişinin evi, eklenti gibi kalmış" dedi.Kalkınma Bakanının hızlandırılmış yatırım önceliklerinin de masaya yatırıldığını, kent izleme merkezi üyelerinin ekonomik olarak da süreci değerlendireceğini ve raporlarını kamuoyuyla paylaşacaklarını" ifade etti.


Toplam Görüntülenme : 20695
Kategori Haberleri

Yargıtay ne karar verirse versin AOÇ mücadelesi sürecek
Atatürk Orman Çiftliği’nde, Atatürk'ün Vasiyeti ve Şartlı Bağışını İhlalin tespiti ve müdahalenin meni davasının Yargıtay 14.Hukuk Dairesi'nde duruşması yapıldı.
19 Mart 2019
AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma yeni talanlara devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “AOÇ üzerinden rejimle hesaplaşma devam ediyor. AOÇ kanunsuzca talan ediliyor. AOÇ’yi parsel parsel takip ediyoruz.  Kamuoyunu bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak tüm talan plan değişikliklerini yargıya taşıyoruz. Bazı planlara yönelik davaları açtık. Diğerlerine de askı süreci biter bitmez dava açacağız. AOÇ alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
25 Şubat 2019
Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!