Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Basın Açıklaması

"AOÇ'de VASİYETİ İHLAL DAVASI"

Atatürk Orman Çiftliği, bugün 89 yaşına basıyor. 5 Mayıs 1925 yılında  Cumhuriyetin ve çağdaşlaşmanın sembolü olarak kurulan Atatürk Orman Çiftliği,1937 yılında Atatürk tarafından şartlı olarak hazineye  ve halka emanet edildiğinde en büyük toprak bütünlüğüne sahipti. Atatürk’ün vasiyetinde bu güzide emanet için, zirai işletmeler ve donanımlarının devamlılığının sağlanması ile birlikte, çiftlikte arazi ıslahı ve düzenlenmesi yapılması, çevrenin güzelleştirilmesi, halka gezecek ve eğlenecek dinlenecek sağlıklı yerler sağlanması, halka nefis ve katkısız gıda maddeleri üretilmesi ve temini amacı açıkça belirtilmişti. Vasiyetindeki şart çok açıktı Atatürk Orman Çiftliği halkın kamusal kullanım ihtiyaçlarını karşılayacak, nefes alma yeri olacaktı.  Kamu yararı şartı ile bağışlanmış olan Atatürk Orman Çiftliği'nin her dönemde toprak bütünlüğü parçalandı, arazileri, devir ve tahsisler yoluyla talan edildi. AKP Hükümetinin işbaşına gelmesi, 2006 yılında Atatürk Orman Çiftliğinin  plan yapma yetkisinin  Ankara Büyükşehir Belediyesine verilmesiyle, Atatürk Orman Çiftliği "asrın talanı ve düşmanlığıyla" karşılaştı. Kent içerisinde kalan arazi büyüklüğüyle, rantçıların iştahlarını kabarttı. Atatürk Orman Çiftliği, halkın kullanımından kopartılarak, inşaa edilen başbakanlık hizmet binası, disneyland, yollar, TBMM sosyal tesisleri için yapılan tahsis, ABD Büyükelçiliğine satılan arazi, ulaşımın zorlaştırılması ile insanlardan uzaklaştırıldı. Bizden çalındı. Atatürk Orman Çiftliği'nin bağrına bir hançer gibi saplanan, Başbakanlık  hizmet binası, kazanılan davalara, mahkemelerin verdiği, yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen hukuksuzluk abidesi olarak yükseliyor. Bu ülkenin başbakanı, hukukun verdiği yürütmeyi durdurma kararına uymuyor " güçleri yetiyorsa gelip yıksınlar diyor".

Bizim hukuktan, özgürlüklerden, demokrasiden ve vicdanımızdan başka gücümüz yok. Bu gücün tarih önünde toptan tüfekten daha güçlü olduğunu bilerek, yüreklerimizi  ,vicdanlarımızı koyduk ortaya. Geçtiğimiz hafta bu hukuksuzluğu Anayasa Mahkemesine taşıdık. Bugün burada Atatürk Orman Çiftliği'nin kuruluş yıldönümünde  büyük bir dava daha açtık. Bu dava  Atatürk'ün vasiyeti ile, halka emanet edilen, Atatürk Orman Çiftliği için  "şartlı vasiyeti ihlal" davasıdır. Siz kendi mal varlığınızı, topraklarınızı şartlı olarak devlete bağışladığınızda, devlet yöneticileri, bu şartları ihlal ederek bağışladığınız mal varlığını talan eder yok ederse, ne yaparsanız, bizde onu yapıyoruz. Taşıdığı değerlerle uluslararası bir kültürel peyzaj alanı  kültürel tarihsel miras  olan Atatürk Orman Çiftliği için yeni bir hukuksal mücadele süreci başlatıyoruz. Bu dava hepimizin davası. Hepimiz bu davanın müdahilleriyiz. Bize emanet edilen,nefes aldığımız,Ankara'nın akciğeri, Cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin timsali Atatürk Orman Çiftliği mücadelesine devam ediyoruz.


BAŞKENT DAYANIŞMASI "BEN ANKARA"

www.baskentdayanismasi.org 
http://facebook.com/baskentdayanismasi


Toplam Görüntülenme : 4196
Kategori Haberleri

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!