Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
AOÇ arazisini işgal eden ABD’yi protesto edenlere müdahale

AOÇ arazisini işgal eden ABD’yi protesto edenlere müdahale

İşgale göz yumdular, AOÇ arazisini savunanlara müdahale ettiler

Demokratik Kitle Örgütleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Tabip Odası ve Başkent Dayanışması ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun Atatürk Orman Çiftliği arazisinin hülle yoluyla ABD'ye satılmasına ilişkin siyah çelenk eylemine polis biber gazı ile müdahale etti. ABD karşıtı sloganları dahi yasaklayan emniyet görevlileriyle sık sık tartışmalar yaşayan meslek odası ve demokratik kitle örgütü temsilcileri, bu duruma tepki gösterdi. Eylemde bunun bir memleket meselesi olduğu vurgulanarak, tüm vatandaşlara AOÇ mücadelesini büyütme çağrısı yapıldı.

Demokratik Kitle Örgütleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Tabip Odası ve Başkent Dayanışması Atatürk’ün şartlı bağışı ile halka bağışladığı Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin, hukuksuz bir şekilde, hülle yoluyla ABD Büyükelçiliği’ne satışını siyah çelenk bırakarak protesto etmek istedi. Konur sokakta toplanan meslek ve demokratik kitle örgütü “ABD elini AOÇ’den çek, “Emperyalistler, işbirlikçiler geldikleri gibi gidecekler” sloganları atarak yürüyüşe geçti. Polis slogan atmayı, döviz ve çelenk taşımayı hatta şarkı söylemeyi dahi yasakladı. Bu nedenle eylemcilerle ve polis arasında sık sık tartışmalar ve gerginlikler yaşandı.

Demokratik Kitle Örgütleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Tabip Odası ve Başkent Dayanışması kaldırımda tek sıra halinde yürümeye izin veren polisin tavrına  “Kendi memleketimizde bizim toprağımızı işgal edenleri protesto etmemize dahi izin verilmiyor” diyerek tepki gösterdi.

Eyleme Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Vedat Bulut, DKÖ'ler Sekreteri Mahmut Aslan, Halkevleri Genel Sekreteri Dilşat Aktaş, Kavaklıderem Derneği Başkanı İsa Çapanoğlu, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mücahit Dede, Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş: Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

 

Hukuksuz bu satış, vicdanen ve ahlaken de yanlıştır

ABD Büyükelçiliği önünde yapılan açıklamada konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi: 

“Bugün burada demokratik kitle örgütleri, meslek odası temsilcileri ve Başkent Dayanışması Bileşenleri olarak AOÇ arazisi iken, 12 Eylül askeri darbesi tarafından tıp fakültesi yapılmak üzere Gazi Üniversitesi’ne verildi. AOÇ arazisinin Gazi Üniversitesi’ne de verilirken parası da, Gazi Üniversitesi’nin bütçesinden karşılanmadı. Kuzu Toplu Konut İnşaat A.Ş ve Park Gazi Limited Şirketi tarafından neyin karşılığı belli olmayan bir şekilde AOÇ arazisi hukuksuz şekilde Gazi üniversitesine devredildi.  Daha sonra TOKİ’ye, TOKİ’den de ABD Büyükelçiliği’ne satılan AOÇ arazisinin yeniden Mustafa Kemal Atatürk’ün şartlı bağışına göre kullanımını sağlamak üzere mücadele ediyoruz. AOÇ arazisinden ABD Büyükelçiliği’nin elini çekmesi için buradayız. Elçiliğe siyah çelenk bırakacağız. Mücadelemiz iki boyutlu, alanda satanda hukuksuz bir sürecin parçası olmuş durumda. AKP hükümeti Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin Kaçak Saray, Ankapark, yollarla ve otoparklarla birlikte amacı dışında kullanımına neden oldu. Bir yandan  talan süreci yaşanıyor  bir yandan da bu ülkenin kurucusunun emperyalizme karşı verdiği mücadelenin herkes tarafından bilindiği bir süreçte, emperyalizmin babasına, AOÇ arazisinin ABD Büyükelçiliği’ne satılmış olmasını biz kabul etmiyoruz. Hem vicdanen  hem hukuken hem ahlaken bu satış doğru değildir, hukuksuzdur. Kurumlar olarak bir suç duyurusunda bulunduk. Plan değişikliğini yargıya taşıdık. Satış protokolünün de toplu bir dava ile iptalini isteyeceğiz.

Bu daha başlangıç, peşini bırakmayacağız

Candan, hem hükümete ve hem de ABD Büyükelçiliği’ne şöyle seslendi:

“Başkent Dayanışması Bileşenleri, meslek örgütleri ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Buranın 2013 yılından itibaren AOÇ arazisini olduğunu anlattık.  Siz bile bile bu işe soyundunuz. O zaman bu mücadeleyi yürütenlerin karşısındasınızdır.Bu hem ulusal hem de uluslararası ölçekte ABD Büyükelçiliği’ne yönelik mücadelenin devam edeceğinin ilanıdır. İkinci sözümüz ise hükümete yöneliktir. Türkiye’nin en değerli topraklarını bize şartlı bağışla Türkiye halklarına emanet edilen AOÇ arazilerini amacı dışında kullanarak, hukuksuz bir şekilde ABD Büyükelçiliği’ne satmak, onun parasını Kuzu Toplu Konut’a ve Park Gazi’ye ödetmek ve sonrasında TOKİ’ye devredip ABD’ye satmak hukuksuzdur. Bunu da mücadelesini yürüteceğiz. Mücadelemiz hem hükümete ve hem ABD Büyükelçiliği’ne yönelik olarak ikili bir bizimde yürüyecektir. Bu daha başlangıç bu işin peşini bırakmayacağız”

 Bu bir memleket meselesidir

Halkevleri Genel Sekreteri Dilşat Aktaş ise, “Burada günlerdir bir mücadele sürüyor memleketin topraklarının bir an önce işgalcilerden kurtarılması için Demokratik Kitle örgütleri bir mücadeleyi sürdürüyoruz ve bu bir başlangıç. Bu mesele Cumhurbaşkanı’nın ABD’ye AB’ye racon kesmesine, vize için ABD’ye ve AB’ye prim vermeye benzemez. Bu ülke topraklarını yıllardır işgalcilere karşı canı pahasına koruyanların direnişiyle sürdürülebilen bir mücadeledir. AOÇ’nin ne ranta açılmasına ne de emperyalistlere peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Bugün iktidarını korumak adına bu ülke topraklarını tek tek ABD’ye peşkeş çekenlere, vakti zamanında savaş tezkerelerine imza atanlara, vakti zamanında İncirliği ABD üssüne dönüştürenlere karşı bir memleket meselesi ve mücadelesidir. O yüzden bizim emperyalistlere verecek bir karış toprağımız yok. Bu memleket bizim diyerek bu mücadeleyi büyüteceğiz. Bu mücadelede saf tutmaya çalışıyoruz” diye konuştu. 

Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in mirasına sahip çıkmak için buradayız

 Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Ankara’nın  20 bin insanın yaşadığı bir dönemde başkent olacağı düşünülerek, AOÇ’nin sazlık ve bataklık bir durumdayken rehabilite edilerek Ankara halkının sağlığı için planlanmış bir alan olduğunu hatırlatarak, “İnsanların nefes alabileceği piknik yapabileceği ve onların çocukların eğlenebileceği bir yer olarak düşünüldü ancak zaman içinde yüzde 50 kadarı çeşitli kurumlar tarafından üstünde külliye deniler saray da yapıldı. Değişik kurumlar birçok alanı işgal ettiler yollar geçirildi. Hala bu planlar devam etmektedir Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in mirasına sahip çıkmak için buradayız. Sonuna kadar da sahip çıkacağız. Cumhuriyet bitmedi bitmeyecekte yeni bir Cumhuriyet diye özlem çekenlerde karşılıklarını bizlerini tepkileriyle görecekler” dedi. 

Geldiğiniz gibi gidersiniz. Kirli ellerinizi bu ülkenin topraklarından çekin

Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş ise tepkisini şöyle dile getirdi:

“Ne yazık ki 17 yıldır ülkemizi yöneten siyasi iktidar ülkeyi işbirlikçileriyle parsel parsel satmaktadır. Kendi alanım olan ormancılık sektöründen Konya ili büyüklüğündeki bir alan son 5 yılda izin adı altında birilerine yandaşlara kiralanmıştır. Ama en çok içimizi acıtan olan AOÇ’nin parsellenmesidir. AOÇ Atatürk tarafından Türkiye tarımına hizmet etmesi amacıyla kurulmuştur. Yani o dönemde yoksulluk içinde Türkiye tarımını, hayvancılığını geliştirecek tüm modelin bu alanda oluşturulması ve Türkiye çiftçisine ön ayak olması için oluşturulan bu alan ne yazık ki AKP tarafından parsellenerek ticari amaçla satışa konulmuştur. En son AOÇ arazisinin ABD Büyükelçiliği’ne tahsis edilmesi artık bardağı taşıran son damla olmuştur. Başta iktidarı ve onun işbirlikçilerini buradan tekrar kınıyoruz. Buradan ABB Büyükelçiliği’ne de sesleniyoruz. Geldiğiniz gibi gidersiniz. Kirli ellerinizi bu ülkenin topraklarından çekin.”

Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da, “AOÇ üzerinden yapılan Atatürk’ün mirasına, Atatürk’ün ilke ve değerlerine ve Cumhuriyet’e her koldan yürütülen saldırının yeni bir boyutudur. Emperyalizme en büyük tokadı vurmuş olan Mustafa Kemal’in mirasının emperyalizme açılmasını kınıyoruz. Mustafa kemalin emperyalizme vurduğu o tokat hukuk ve demokrasi yoluyla bir kez daha vurulacak ve onun izinden sonuna kadar yürünecektir” dedi.

Eylemciler daha sonra ABD Büyükelçilği’ne siyah çelenk koymak istedi. Buna izin vermeyen polis eylemcilere biber gazı ile müdahale etti. Polis kalkanları ile itekleyerek topluluğu ABD Büyükelçiliği önünden uzaklaştırdı. Karşılıklı tartışmanın ardından eylem son erdi.

 TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

 

 

 


Toplam Görüntülenme : 27399
Kategori Haberleri

Bilirkişiler: AOÇ arazilerini parçalayan yol güzergahı, tarihi ve doğal kimliği yok eder
Raporu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Bilirkişiler haklılığımızı ve AOÇ’nin yollarla talanını gözler önüne sermiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nin habitatını bozan, bütünlüğünü parçalayan, kamu yararına aykırı, rant ve talan planlarının  peşini bırakmayacağız Atatürk Orman Çiftliği kırmızı çizgimiz” dedi.
28 Temmuz 2023
AOÇ Medipol Plan değişikliği davasında bilirkişi raporu yayınlandı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  plan değişikliği yapılarak Medipol’e tahsis edilen Atatürk Orman Çiftliği toprakları için mücadeleden vazgeçmiyor.
17 Temmuz 2023
Yargı, AOÇ’de emniyet hizmet binası yapımına ilişkin plan değişikliğini iptal etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinde bir hukuk zaferi daha kazandı. Atatürk’ün şartlı bağış ve vasiyetine aykırı olarak AOÇ’de Emniyet Hizmet Binası yapımını yargıya taşımıştı.
09 Mart 2023
Mimarlar : Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, fabrikadan, rezidansa geçit yok!
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk  Orman Çiftliği’nde,  Çimento Fabrikası alanında  LİMAK’ın  rezidans ,avm yapmasına olanak sağlayan Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından  yapılan imar planı değişikliğini yargıya taşımıştı.
02 Ocak 2023

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!