Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Yargı: Atatürk Oman Çiftliği alanlarında emniyet alanı olmaz
Yargı: Atatürk Oman Çiftliği alanlarında emniyet alanı olmaz.Kaçak Saray'a yakın alanda emniyet hizmet binası yapılmasına onay veren imar planları iptal edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 01.11.2021 tarih ve 2105779 sayılı Oluru ile onaylanan Ankara ili, Yenimahalle ilçesi, Atatürk Orman Çiftliği Alanları 1.Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı içerisinde Gazi Mahallesi 2098 ada 34 parselin 3000 'lik kısmına ilişkin 1/10.000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar plan değişikliği, 1/5.000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı, 1/1.000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı değişikliği işlemlerinin; parçacı, bütünü bozan, alana özel olarak tanımlanabileceği, kuruluş amacına ve Atatürk'ün vasiyetine aykırılığı nedeniyle koruma mevzuatına, kamu yararına ve hukuka aykırı olduğu ileri sürülerek Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından imar planının iptali istenmişti. 11.İdare Mahkemesi tek celsede imar planları değişikliğini iptal etti.

"Atatürk Orman Çiftliği davalarında bir ilk. 5 ay içinde karar verildi."

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Ağaçlandırılacak alan kullanımında olan Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, Emniyet Hizmet Binası yapılması mümkün değildir. Yargı dosyayı görüşmüş ve oy birliği ile plan değişikliğini iptal etmiştir. Atatürk Orman Çiftliği alanlarında açtığımız yüzlerce dava içerisinde 5 ay içerisinde en kısa zamanda sonuçlanan davamız olarak tarihe geçecek bu karar, yıllardır sürdürdüğümüz Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin haklılığının sonucudur." dedi.

"271 ve 1700 sayılı ilke kararlarına referans verilen kararla Kaçak Saray'ın kaçaklığı bir kez daha tescillendi."

Yargının iptal gerekçesinde, 1.Derece Tarihi ve Doğal Sit alanlarında kamu yapıları yapılabilir diyen 271 sayılı ilke kararının Danıştay tarafından iptal edildiği, 1700 sayılı ilke kararının yürütmesinin durdurulduğuna referans vererek Atatürk Orman Çiftliği alanlarının 1. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı olduğu, koruma amaçlı imar planında ağaçlandırılacak alan olduğu, kamu kurumu fonksiyonuna uygun olmadığı gerekçesiyle imar planlarını iptal etmiştir diyen Candan şöyle devam etti: "Yargı Atatürk Orman Çiftliği alanlarında son dönemde verdiği tüm kararlarda iptal edilen 271 sayılı ilke kararı ve yürütmesi durdurulan 1700 sayılı ilke kararına referans vererek, AOÇ’deki Medipol planlarını iptal etmişti. Şimdi de Atatürk Orman Çiftliği alanlarında kamu kurumu olamaz diyerek emniyet hizmet alanı planını iptal etmiştir. Bu kararlar bir kamu kurumu olan Kaçak Saray'ın kaçaklığını katmerli tescil etmektedir. İlke kararlarına referans veren yargı kararları bunun göstergesidir. Atatürk Orman Çiftliği alanlarında emniyet binası yapılamayacağı gibi, Medipol Üniversitesi de yapılamaz, Kaçak Saray da yapılamaz, Limak’ın konut ve iş merkezi yerleşkesi de yapılamaz. Atatürk Orman Çiftliği mücadelemiz, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine uygun hale gelene kadar devam edecek. Bu kararlar haklılığımızın gücüdür. Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinde oluşan kuvvet kudrete dönüşecektir."

Toplam Görüntülenme : 9484
Kategori Haberleri

Bilirkişiler: AOÇ arazilerini parçalayan yol güzergahı, tarihi ve doğal kimliği yok eder
Raporu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Bilirkişiler haklılığımızı ve AOÇ’nin yollarla talanını gözler önüne sermiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nin habitatını bozan, bütünlüğünü parçalayan, kamu yararına aykırı, rant ve talan planlarının  peşini bırakmayacağız Atatürk Orman Çiftliği kırmızı çizgimiz” dedi.
28 Temmuz 2023
AOÇ Medipol Plan değişikliği davasında bilirkişi raporu yayınlandı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  plan değişikliği yapılarak Medipol’e tahsis edilen Atatürk Orman Çiftliği toprakları için mücadeleden vazgeçmiyor.
17 Temmuz 2023
Yargı, AOÇ’de emniyet hizmet binası yapımına ilişkin plan değişikliğini iptal etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinde bir hukuk zaferi daha kazandı. Atatürk’ün şartlı bağış ve vasiyetine aykırı olarak AOÇ’de Emniyet Hizmet Binası yapımını yargıya taşımıştı.
09 Mart 2023
Mimarlar : Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, fabrikadan, rezidansa geçit yok!
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk  Orman Çiftliği’nde,  Çimento Fabrikası alanında  LİMAK’ın  rezidans ,avm yapmasına olanak sağlayan Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından  yapılan imar planı değişikliğini yargıya taşımıştı.
02 Ocak 2023

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!